Організм людини – складна і дивна система. Вона складається з багатьох механізмів і функцій, які тісно співпрацюють один з одним. Але з віком, в результаті травм або інших чинників, можуть траплятися неприємні і хворобливі стани, ігнорування яких може призвести до серйозних проблем. Однією з найпоширеніших патологій вважається грижа (випинання якого-небудь органу або частини черевної порожнини зі збереженням цілісності шкірних покривів). Відбувається це через вроджені чи набуті отвори. Незалежно від того, спонтанне або поступове, утиск грижі може стати причиною невідкладних станів. Летальність хворих, в залежності від віку та наявності інших патологій, варіюється від 4 до 11%.
Грижі можна розділити на:
- вправимі;
- невправі;
- ущемлені.
Будь-яка грижа обмежує можливості людини. Крім проблеми косметичної, виникає і ряд обмеженнь. Хворому доводиться носити спеціальний бандаж, стежити за розмірами випинання і обмежувати себе у фізичних навантаженнях. Хоча і це не дає гарантії уникнути обмеження. Кашель, різка зміна положення тіла, травма можуть спровокувати розвиток ускладнення.
Ущемлення грижі відбувається спонтанно, в будь-який час доби. Чим це небезпечно:
- Розвиток сильного больового синдрому через стискання нервових елементів.
- Ішемія защемленного органу.
- Стійкий спазм м’язів, який погіршує стан, може привести до некрозу грижового вмісту.
- Утворення странгуляційної борозни, слід від якої помітний навіть після ліквідації ущемлення.
- Набряк шарів кишкової стінки, запалення всіх прилеглих тканин.
Види і механізм ущемлення
Грижі класифікуються за різними ознаками. До особливих видів ущемлення відносять:
- W-подібне або ретроградне ущемлення грижі. Хоч і зустрічається рідше інших, але протікає важче. При такому вигляді в грижовому мішку затискаються відразу 2 петлі кишки. Але найбільше страждає третя, що зв’язує їх петля, яка залишається в черевній порожнині. У таких випадках високий ризик розвитку перитоніту. Під час операції ми уважно оглядаємо всі 3 петлі, адже від цього багато в чому залежить тактика проведення оперативного втручання.
- Пристіночне або ріхтерівское ущемлення грижі. Спостерігається найчастіше в пахових і стегнових грижах. Вона складніше діагностується через відсутність вираженого больового синдрому. Характеризується обмеженням частини кишкової стінки, без перекриття просвіту, з подальшим некрозом і перфорацією.
- Грижу Літтре. Зустрічається досить рідко, характеризується обмеженням дивертикулу Меккеля (невеликий аномальної опуклості в тонкій кишці).
Ущемлення пахової грижі
Пахова грижа може з’явитися в будь-якому віці. За статистикою, у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. Перші симптоми розвитку хвороби багато хто не помічають, адже найчастіше вони виявляються після невеликого навантаження.
Основні симптоми пахової грижі:
- Значне або незначне випинання в паховій області. У стоячому положенні тіла, навіть при несильному покашлюванні, збільшується.
- Дискомфорт при будь-яких фізичних навантаженнях, включаючи ходьбу.
- Хворобливі відчуття посилюються при чханні, кашлі, різких рухах.
- Можливі тягнучі болі внизу живота.
Можуть спостерігатися проблеми з сечовипусканням і діяльністю шлунка. При ущемленні пахової грижі вміст грижового мішка стискається, що може привести до пошкодження органу.
Симптоми ущемлення пахової грижі
Ознаки багато в чому залежать від того, який орган затиснений в грижовому мішку, вираженості і оборотності розладів гемоциркуляції в утиску органі (органах).
Про розвиток ускладнення вказують такі симптоми:
- Гострий біль в області паху.
- Гіперемія шкіри.
- Набряклість.
- Підвищення температури тіла.
Також у хворих спостерігається тахікардія, гіпотонія. Чи болить пахова грижа пацієнтові сказати складно, адже біль поширюється не тільки на область паху, часто вона відчувається по всьому животу. Можлива блювота, відсутність дефекації або сечовипускання, в залежності від того, який орган пошкоджений.
Ущемлення пупкової грижі
Ослаблення м’язів черевного пресу, травми, вагітність, пологи, важка фізична робота можуть сприяти виникненню пупкової грижі. Бувають випадки і вродженої патології стінки очеревини. Багато людей з різних причин ігнорують проблему, адже на перших етапах розвитку вона не викликає болю або особливого дискомфорту. Вона легко вправляється навіть в домашніх умовах. Але ця тактика вкрай неправильна, адже в будь-який момент може статися утиск. І тоді хворий потребуватиме екстреної медичної допомоги.
Симптоми ущемлення пупкової грижі
У дітей защемлення грижі спостерігається досить рідко. Але чим старше пацієнт, тим ризик розвитку патології вище. Основні симптоми:
- Біль в області грижового випинання, що поступово охоплює весь живіт.
- Збільшення і ущільнення грижовоговипинання.
- Запор, відсутність відходження газів.
- Наявність крові в калових масах.
- Блювота, нудота і інші ознаки інтоксикації.
Ущемлення післяопераційної грижі
Будь-яке оперативне втручання, навіть незначне, травмує тканини черевної порожнини. Якщо ще й процес загоєння проходив з ускладненнями, то на місці операції може виникнути післяопераційна грижа. Проблеми лікування таких гриж рідко зачіпаються, тому багато пацієнтів, помітивши її у себе, часто відмовляються від повторних хірургічних операцій. За цей час випинання збільшується в розмірах, а в тканинах черевної стінки і органах, які потрапили в проблемну зону, виникають незворотні процеси.
У більшості випадків післяопераційні грижі проявляються протягом перших 12 місяців, рідше – перших 5 років. При її утисканні потрібна невідкладна допомога.
Першими ознаками ускладнення є:
- сильний больовий синдром;
- нудота блювота;
- порушення стільця, непрохідність кишечника;
- кров в калі;
- грижу не виходить вправити в положенні тулуба лежачи.
Ущемлення стегнової грижі
У 4 рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Розвиток стегнової грижі характеризується появою болючих відчуттів і невеликий припухлістю між пахом і стегном. Консервативне лікування не приносить бажаного ефекту. Грижовий мішок з часом ще більше збільшується, перестає вправлятися. Навіть невелике за розмірами випинання може ускладнитися утиском.
Негайно слід звернутися за медичною допомогою якщо:
- У калових масах присутня кров.
- Виявлено утруднення або відсутність дефекації, виходу газів з кишечника.
- Нудота блювота.
- Сильний больовий синдром в районі пахових складок.
- Неможливість вправити випинання.
Ущемлення грижі стравохідного отвору діафрагми
Грижа стравохідного отвору відноситься найчастіше до придбаних захворювань. З віком ризик розвитку збільшується. Вона утворюється при зміщенні анатомічних структур, що знаходяться в нормі під діафрагмою, в грудну порожнину. Абдомінальний відрізок стравоходу, кардіальний відділ шлунка і/або петлі кишечника переміщуються в грудну порожнину.
Пацієнт роками може скаржитися на проблеми зі шлунком і навіть не підозрювати про наявність грижі. Скарги на:
- печію;
- відрижку повітрям з неприємним присмаком;
- зригування їжі;
- хворобливі відчуття в надчеревній ділянці, за грудиною, в лівому підребер’ї, що посилюються при фізичному навантаженні, нахилах;
- печіння, розпираючий біль, відчуття нестачі повітря;
- гіпотонія, тахікардія;
- болісна і часта гикавка.
Ускладнення гриж
Часто невелике випинання не заважає людині протягом декількох років. Пацієнти, які не особливо піклуються про зовнішній вигляд, можуть роками не звертатися до фахівців, але за цей час грижа може досягти гігантських розмірів. Але ускладнення трапляються в самий невідповідний момент. Черевні ворота різко стискаються, від чого відбувається затискання органу, який потрапив в грижової мішок.
Ущемитись може будь-який орган черевної порожнини. Крім сильного больового синдрому, порушується відтік і приплив крові. Некроз тонкої кишки в таких випадках відбувається за лічені години.
Тому, коли відбувається обмеження грижі, то питання про вибір клініки і хірурга навіть не ставиться. Хворого скоріше везуть в найближчу лікарню для отримання невідкладної допомоги.
Високий ризик ускладнень має пупкова грижа. До них відноситься: кишкова непрохідність, запалення, защемлення грижі з некрозом кишки, перитоніт. Тоді операція буде мати великі масштаби, ніж звичайна планова, з видаленням пошкоджених тканин, видаленням гною і санацією черевної порожнини. Не менш небезпечні ускладнення післяопераційних (вентральних) гриж.
При її ущемленні на протязі 2-3 годин можуть розвинутися загрозливі для життя наслідки: некроз товстої кишки, тонкої кишки, сальника. Некроз тонкої кишки також настає при пахових і стегнових грижах.
При тривалому ущемленні може утворитися флегмона грижового мішка. Для лікування якої, доведеться видалити грижової мішок, пошкоджені тканини, провести санацію черевної порожнини.
На жаль, ніяких таблеток або спеціальних вправ від такого виду ускладнень немає. І чим раніше буде проведена операція (до ущемлення), тим краще прогноз на одужання. Наша клініка оснащена всім необхідним обладнанням для безпечного проведення хірургічного втручання.
Також у нас можна пройти первинну консультацію і здати необхідні аналізи перед лікуванням будь-якого виду гриж. Метод проведення операції визначається індивідуально для кожного пацієнта. Ми враховуємо локалізацію, вид, розмір грижі і вік хворого.
Питання та відповіді:
Найчастіше відзначаються болі в області попереку, що віддають різзю в нижню частину живота. Також може бути присутнім відчуття печіння або поколювання внизу живота. Навіть при бігу і ходьбі відчувається дискомфорт.
У жінок пахова грижа зустрічається рідше, ніж у чоловіків. Інтенсивність болю залежить від стадії і розмірів грижі. Найчастіше відзначаються пекучі розпираючий біль в області грижового випинання. Також біль може поширюватися на нижню частину живота.
Чоловіки найчастіше скаржаться на больові відчуття в області грижового випинання з іррадіацією по ходу сім’яного канатика в яєчко або мошонку з того боку, де утворилася грижа. Також відзначаються болі в попереку.
До основних ознак пахової грижі можна віднести:
больовий синдром;
відсутність дефекації і відходу газів з кишечника;
нудота блювота;
лихоманка.
При будь-яких з перерахованих вище симптомів слід негайно звертатися за медичною допомогою.
Самостійно знеболювати грижу ні в якому разі не можна. Слід негайно звертатися до хірурга. Тільки він зможе поставити діагноз і виключити інші хвороби і стану. Після знеболювання симптоми будуть змазаними.
Навіть невеликі за розміром грижі на ранніх стадіях розвитку можуть турбувати не тільки при фізичних навантаженнях, але і чханні, покашлюванні. Ходьба, біг, присідання, підняття важких предметів, підйом по сходах – підсилюють біль.
Найчастіше болить післяопераційний шов від пахової грижі. Під час операції проводиться пластика задньої стінки пахового каналу власними тканинами, зміцнюється спеціальної медичної сіткою, а потім рана пошарово зашивається. В процесі загоєння біль буде зменшуватися. У разі лапароскопії пахової грижі – больовий синдром практично відсутній.
Записатися на безкоштовний прийом до лікаря-фахівця можна за номером ☎ 0800-215-486