Серед безлічі видів гриж особливо часто зустрічається пахвинна, при якій внутрішні органи (тонкий кишечник, стінки сечового міхура, сальник, у жінок також маткові труби та яєчники), випинаються в просвіт пахвинного каналу. Якщо органи випинаються одночасно з двох сторін, то говорять про двобічну пахвинну грижу.
У чоловіків патологія зустрічається частіше, ніж у жінок. Подібна ситуація пояснюється специфічними особливостями анатомії пахвинного каналу.
Чим загрожує пахвинна грижа
У більшості випадків пацієнти не звертають особливої уваги на дискомфорт, що періодично виникає, на початкових етапах захворювання. Поступово симптоматика ускладнюється – з’являються болі та різі в області паху, здуття живота, закрепи, нудота. У чоловіків можливі порушення сперматогенезу, безпліддя, проблеми з потенцією, опущення грижі в мошонку, а у жінок – збої в менструальному циклі.
За відсутності своєчасного лікування пахова грижа здатна стати причиною серйозних ускладнень, серед яких найчастіше (зустрічається у 10-20% хворих) та небезпечне – защемлення грижі. В результаті в защемлених органах порушується циркуляція крові (іноді кровотік повністю зупиняється), що призводить до розвитку ішемії, некрозу, перитоніту, сепсису, кишкової непрохідності та затримки калу (копростазу). Подібний стан потребує невідкладного хірургічного втручання.
Методи лікування
Кардинально усунути пахвинну грижу можна лише хірургічним шляхом.
До консервативного лікування вдаються лише за наявності протипоказань до операції:
- загострення запальних захворювань;
- інфекційних хвороб;
- тяжких супутніх патологій (серцевої, легеневої, ниркової недостатності);
- похилого віку хворого;
- сильному виснаженні організму;
- вагітності.
У таких випадках лікар рекомендує носіння бандажу, щоб уникнути подальшого прогресування хвороби та полегшити загальний стан. Бандаж попереджає випадання та защемлення внутрішніх органів, але не позбавляє пахової грижі.
Додатково пацієнту призначають фізіотерапевтичні процедури та лікувальну гімнастику.
Типи операції
«Золотий стандарт» лікування двобічної пахвинної грижі – герніопластика. Під час операції вправляють внутрішні органи, висікають грижовий мішок і зміцнюють пахвинний канал.
Відомо два різновиди герніопластики:
- Натяжна (напружена)
Хірург стягує та зшиває краї апоневрозу, натягуючи власні тканини. Рубець формується протягом півроку, що супроводжується неприємними відчуттями. Відновлювати фізичні навантаження дозволяється лише після утворення щільного рубця.
- Ненатяжна (за Ліхтенштейном)
Краї апоневрозу не зшивають, а прикривають сітчастим імплантом. Поступово сполучна тканина обростає навколо імпланту, формуючи надійний каркас для підтримки органів.
Після операції немає необхідності чекати на формування рубця, неприємні відчуття відсутні, а рецидиви виникають вкрай рідко (тільки у 1% прооперованих).
Як проводиться операція
Герніопластику виконують відкритим (порожнинним) та лапароскопічним способом.
При відкритому способі роблять розріз, що призводить до сильного травмування організму та кровотеч. В результаті виникає необхідність у тривалому відновленні, часто спостерігаються післяопераційні ускладнення та рецидиви.
Саме тому фахівці Центру лікування гриж живота віддають перевагу малоінвазивній лапароскопії. У цьому випадку хірург робить кілька проколів, через які отримує доступ до пахвинного каналу. Через проколи лікар вводить усі необхідні інструменти, за допомогою яких виконує маніпуляції.
Етапи лапароскопії грижі IPOM:
- Хірург робить кілька невеликих проколів, якими вводить маніпулятори за допомогою лапаропортів.
- Перший троакар з лапароскопом та мініатюрною відеокамерою вводять у пупкову область. З його допомогою хірург оглядає черевну порожнину.
- Використовуючи спеціальні інструменти, лікар виділяє грижовий мішок і на ділянці дефекту фіксує сітчастий ендопротез.
- Імплант вкривають очеревиною, щоб унеможливити його контакт із внутрішніми органами і не допустити спайкового процесу.
- Хірург витягує з проколів інструменти, накладає шви, що самостійно розсмоктуються.
Щоб виключити утворення сером та гематом у ділянці втручання, проводять точковий гемостаз та ретельну коагуляцію крові. Для запобігання подальшому защемленню кишки перитонізацію (закриття дефекту) виконують за допомогою безперервного шва, що розсмоктується. У надмірно худих пацієнтів накладають додатковий шов у зоні проколу.
При дуже великих грижах вдаються до комбінованого методу, при якому вправлення органів та ушивання грижового мішка роблять через відкритий доступ, а пластику грижових воріт виконують за допомогою лапароскопії.
Переваги лапароскопії
Лапароскопія при двобічній пахвинній грижі дозволяє суттєво знизити травмування організму, тому що замість двох розрізів достатньо зробити кілька проколів. При цьому вдається досягнути корекції патології з двох сторін.
Лапароскопічний метод має й інші переваги:
- майже не викликає болючості у післяопераційний період;
- виключає пошкодження внутрішніх органів та розвиток спайкового процесу;
- запобігає крововтратам;
- надає косметичний ефект (відсутні післяопераційні шви);
- зводить до мінімуму (трохи більше 0,3%) ризик рецидивів;
- забезпечує швидке відновлення, дозволяючи швидко повернутися до звичайного життя;
- може використовуватися у пацієнтів із цукровим діабетом, ожирінням, жовчнокам’яною хворобою.
Перевага лікування у центрі лапароскопічної хірургії
У нашій клініці операції виконує хірург, який має 25-річний практичний досвід. Він проходив навчання та стажування у Німеччині, Ізраїлі та Іспанії, постійно підвищує свою кваліфікацію, вивчає останні досягнення світової медицини.
В число наших переваг входять:
- хірургія одного дня – у стаціонарі ви залишитеся тільки на один день, після чого повернетесь додому;
- передові малотравматичні методики;
- сучасна лапароскопічна техніка “Olympus”;
- лазерна диссекція, що забезпечує чисте операційне поле, виключає кровотечі, сприяє легкій та швидкій реабілітації;
- косметичні внутрішньошкірні шви, які самостійно розсмоктуються;
- швидке загоєння ран та відсутність щоденних перев’язок завдяки мініатюрним (до 5 міліметрів) проколам та косметичним швам;
- рання активізація – вже за 6 годин після операції можна ходити;
- пакетні послуги «все включено» (без прихованих платежів);
- електронний лікарняний лист;
- постійна підтримка 24/7;
- співробітництво зі страховими компаніями;
- доступні ціни за високої якості послуг.
Якщо у вас виникла підозра на патологію, не ігноруйте проблему. Не чекайте, поки грижа виросте до великих розмірів, що суттєво погіршить ситуацію. Запишіться на безкоштовну консультацію, заповнивши онлайн-форму. Наші фахівці виконають діагностику та за необхідності індивідуально підберуть ефективне лікування.
Часті питання
Які обстеження та аналізи потрібно пройти перед операцією?
Досвідчений лікар може поставити діагноз на основі візуального огляду. Але щоб оцінити ступінь ушкоджень, встановити стадію хвороби та виявити супутні захворювання, пацієнта спрямовують на комплексне обстеження. Зазвичай роблять флюорографію та електрокардіограму, визначають групу та резус-фактор крові, виконують загальний та біохімічний аналіз крові, досліджують кров на згортання (коагулограма) та наявність гепатитів В та С.
Скільки триває операція?
Середня тривалість герніопластики – 50 хвилин. Залежно від складності операції тривалість хірургічного втручання може змінюватись від 30 хвилин до 1,5 годин.
Який вид знеболення використовується під час лапароскопії?
При виконанні лапароскопічного втручання роблять загальний наркоз, завдяки якому людина засинає і нічого не відчуває. У нашій клініці використовують наркозний апарат LEON PLUS.
Скільки я буду в стаціонарі?
Герніопластику називають хірургією одного дня. Тому вже за добу можна повертатися додому.
Який сітчастий імплант ви використовуєте?
Ми встановлюємо пацієнтам сітчасті імпланти компанії Bard (США). Вони не викликають дискомфорту та алергії, не провокують побічних реакцій та не відторгаються організмом.
Як проходить відновлення (реабілітація) після лапароскопії двобічної пахвинної грижі?
У післяопераційний період протягом місяця слід утриматися від фізичних навантажень, не можна піднімати важке (понад 3 кілограми).
Щоб зняти біль та зменшити запальний процес у зоні хірургічного втручання, протягом 5 днів необхідно приймати анальгетики (кетолонг, дексалгін) по одній таблетці 3 рази на добу. Близько місяця рекомендується носити бандаж. Він підтримає органи та допоможе уникнути рецидивів.
Тому як під час операції накладають внутрішньошкірні косметичні шви, всі вони розсмоктуються самостійно, немає необхідності їх знімати. Не потрібно також ходити на перев’язки – рана затягується майже миттєво.