паховая грыжа у женщин

Пахвинна грижа у жінок – стан, при якому внутрішні органи випинаються через фізіологічний канал з причини слабкості стінок черевної порожнини. Розвивається переважно після 40 років або після пологів. Пахвинна грижа у дівчат зустрічається рідше і здебільшого має вроджений характер, коли патологія мала стерту клініку і почала проявлятися при виникненні провокуючих факторів. За відсутності лікування грижа може спричинити серйозні наслідки.

Причини патології

На сьогоднішній день точно не відомо, чому виникає пахвинна грижа у жінок, причини можуть бути пов’язані одразу з кількома факторами, що це провокують:

 • Підвищення внутрішньочеревного тиску. Як правило, така проблема виникає у другій половині вагітності. Пояснюється тим, що плід, який росте, тисне на матку і навколишні органи. Подібний ефект може виникати у пацієнток із хронічним запором, при запущеній стадії геморою, а також при патологіях, що супроводжуються надмірним або тривалим кашлем. Всі перелічені ситуації призводять до напруги передньої стінки живота, що провокує підвищення тиску при супутніх факторах формування грижі.
 • Післяпологові ускладнення можуть стати причиною утворення випинання. У процесі просування великого плоду родовими шляхами, а також сильні потуги можуть стати причиною того, що в післяпологовому періоді у жінки з’явиться грижа.
 • Травми живота та статевих органів в анамнезі в майбутньому можуть ускладнитися формуванням випинання в ділянці паху.
 • Вроджені патології будови пахвинного каналу.
 • Зайва вага. Жирові шари, що оточують внутрішні органи, збільшують внутрішньочеревний тиск і підвищують навантаження на сполучні тканини в області паху.

Окрім перерахованого, спровокувати відхилення може робота, пов’язана із тривалим перебуванням у положенні стоячи. Це сприяє підвищенню тиску на пахвинний канал. У той же час малорухливий спосіб життя може стати причиною атрофічних процесів у м’язових тканинах. Примітно, що у жінок цей фактор виражений більше, ніж у чоловіків, що пояснюється особливостями гормонального фону, який впливає на клітинні процеси.

Також до провокуючих факторів можна віднести слабкість м’язів передньої черевної стінки. Якщо жінка, яка ніколи не виконувала легких фізичних вправ, підніматиме важке під час роботи або в побуті, зростає ризик розвитку грижі в пахвинній ділянці. Крім того, підняття тяжкого навіть у натренованих людей може спричинити певні порушення. Пояснюється це тим, що не всі дотримуються правил, що дозволяють рівномірно розподілити навантаження на спину та ноги.

Важливою є і спадкова схильність. Якщо батьки страждали від цієї патології, у дітей суттєво зростає ризик її розвитку як у дитинстві, так і у старшому віці.

Загалом ризик розвитку грижі пахової області збільшується у дівчаток до двох років через не до кінця сформований опорно-руховий апарат, а також у жінок після 40 внаслідок нестачі повсякденної рухливості і слабкості тканин.

Класифікація захворювання

Для оцінки особливостей перебігу патології використовується відразу кілька класифікацій за основними параметрами захворювання. За походженням виділяють вроджені, тобто ті, які формуються ще у внутрішньоутробному періоді, та набуті – розвиваються протягом життя. У той же час слід врахувати, що у дівчаток вроджена форма зустрічається вкрай рідко.

За перебігом патології виділяється первинна форма, коли утворення формується при ослабленому пахвинному каналі. Рецидивна форма – може розвинутись після раніше проведеної операції з усунення грижі. Також можлива післяопераційна грижа, яка утворюється на місці раніше виконаної операції в пахвинній ділянці в результаті розбіжності рубця.

Також захворювання важливо оцінити за наявністю ускладнень. Неускладнена грижа відзначається за відсутності ознак прогресування та погіршення стану. Ускладнена виставляється за наявності невправної грижі. Сюди відносяться ущемлені, з ознаками запалення та нагноєння, грижі.

Залежно від того, чи можна вправити вміст грижі назад за передню черевну стінку, виділяють вправні грижі та невправні. Перші легко зникають навіть при зміні положення тіла або при натисканні на випинання долонею. Невправна утворюється через формування спайок в області кільця, що виключає зворотне переміщення грижового мішка в черевну порожнину.

Залежно від розміру виділяють:

 • Малі грижі – не пальпуються, не турбують.
 • Середні – візуально помітні при сильному напруженні, можливі перші симптоми відхилення.
 • Великі – помітні неозброєним оком як деформація в області паху.
 • Гігантська – має особливо великі розміри за рахунок випадання в грижовий мішок внутрішніх органів.

Можлива класифікація і за виглядом. Найчастіше виявляється коса пахова грижа у жінок, і лише в кожному сотому випадку у них відзначається пряма грижа. При встановленні діагнозу враховують причину розвитку відхилення, розміри, локалізацію, наявність ускладнень і виходячи з цього складають план лікування.

Характерні симптоми

Залежно від того, які розміри має пахова грижа у жінок, симптоми кардинально відрізнятимуться. Гігантські утворення заважають ходити, завдають вираженого дискомфорту. Причому особливістю буде те, що ймовірність ускладнень у вигляді защемлення або нагноєння не залежить від розміру грижі та розвивається виходячи із індивідуальних особливостей пацієнта та внутрішніх процесів.

Дрібні грижі помітні лише під час підвищеного фізичного навантаження. Нерідко жінки помічають відхилення лише у процесі підйому тяжкості. Такі утворення легко вправляються в положенні лежачи і не викликають яскравої симптоматики. Чим більші розміри грижового мішка, тим яскравішою буде клініка патології.

Характерною ознакою захворювання буде наявність округлого випинання в пахвинній ділянці, що супроводжується дискомфортом різної інтенсивності. На початковій стадії відзначаються болючі відчуття після тривалого перебування на ногах. Те саме стосується підвищених навантажень, підйому важкого, тривалого кашлю. Характерно, що на початковій стадії візуальний огляд може нічого не дати, тому що випинання при відсутності тиску відразу самостійно вправляється всередину порожнини живота. Це пояснює той факт, що найчастіше захворювання виявляється вже на пізніших стадіях розвитку.

Як правило, лікарі виявляють грижу, що вже сформувалася. Супроводжується патологія вираженим болем, дискомфортом під час ходьби. При кашлі, сміху чи іншому напруженні дискомфорт посилюється. При візуальному огляді помітне випинання з проблемного боку. Помітити його може сама жінка. Локалізацією випинання може бути не тільки пахвинна складка, а й великі статеві губи, лобок. Важливо проводити огляд лише у вертикальному положенні тіла, що збільшує шанси помітити грижу.

Додаткова клініка залежить від того, який саме орган випадає в грижовий мішок. При випадінні тонкого кишечника характерні періодичні запори, болючі позиви до дефекації. Якщо випадає матка чи придатки, з’являються біль, порушення менструального циклу. При тривалому перебігу патології спостерігаються труднощі із зачаттям.

При різкому підйомі важкогоможе розвинутись найчастіше ускладнення – защемлення грижі. Пояснюється це так: при підвищенні внутрішньочеревного тиску органи випадають у грижовий мішок. Далі, внаслідок ривка при навантаженні, напружуються м’язи живота і кільце стискається. Відповідно, вміст мішка вже не може вправитися всередину. Супроводжується це такими ознаками:

 • Виражений біль, що поступово наростає.
 • Постійне випинання в області паху.
 • Набряклість тканин із боку ураження.
 • Почервоніння шкірних покривів над випинанням, на дотик шкіра гаряча.
 • Поява ознак інтоксикації, слабкість та нездужання.
 • Нудота, можливе блювання.

Лапароскопічне видалення пахвинної грижі за допомогою лазера ТАРР, ТЕР

Чим раніше розпочато лікування, тим легше впоратися із патологією. Не існує таблеток та ін’єкцій, які допомагали б позбутися захворювання. Єдиний вихід – оперативне лікування. На сьогодні у випадку, коли виявлено пахову грижу у жінок, операція частіше проводиться лапароскопічним методом. Даний підхід знайшов широке застосування в хірургії за рахунок мінімальної травматичності та високої ефективності. Це більш вигідна альтернатива традиційним хірургічним втручанням. Якщо вірити світовій статистиці, то ендоскопічне усунення грижі знаходиться на другому місці за частотою проведення операцій у світі.

Ми активно впроваджуємо в роботу новітні досягнення, які дозволяють досягти найкращого результату у пацієнтів із грижею пахвинної області. Найчастіше у своїй практиці ми використовуємо такі види втручань:

 • Трансабдомінальна преперитонеальна герніопластика. Техніка також називається TAPP. Виконується за допомогою введення хірургічних інструментів через проколи з обох боків від серединної лінії живота, що дозволяє не тільки усунути дефект за допомогою сітчастого імпланту, але й оглянути розташовані поруч органи.
 • Тотальна екстраперитонеальна герніопластика. Вона має назву ТЕР. Вперше була запропонована у 1992 році. У цьому випадку виключено роботу через черевну порожнину. Доступ забезпечується за допомогою введення троакарів. У передочеревинному просторі утворюється порожнина. Такий підхід можливий лише на пахвинній ділянці за рахунок особливостей анатомії. Плюсом методики буде відсутність ризику травмування внутрішніх органів, підвищення тиску всередині черевної порожнини.

Фахівці, які виконують операції такого роду, досконало володіють технікою лапароскопічного втручання та мають досвід роботи з тканинами, вплив на які при порожнинній операції виключено. Операційна при цьому оснащена новим лапароскопічним обладнанням, а лікарі виконують техніку інтракорпорального в’язання вузлів. Дані методики можуть використовуватися у разі, якщо пацієнтка раніше перенесла операцію лапаротомічним методом, що спричинило формування спайок у малому тазі.

Можливості Центра лікування гриж в Києві

Наш центр оснащений сучасним обладнанням, що дозволяє виконувати лапароскопічні операції з мінімальною травматизацією тканин, що суттєво скорочує період відновлення та зводить ризик ускладнень до нуля. Прийом веде грижовий хірург з величезним досвідом у галузі лапароскопії.

У нас ви можете записатись на прийом до хірурга Христюка Дмитра Івановича. Спеціаліст щоденно виконує 3-4 лапароскопічні операції на грижах. Крім того:

 • Постійно проходить стажування за кордоном для підвищення рівня кваліфікації та впровадження нововведень.
 • Є автором п’яти патентів на винаходи.
 • Регулярно публікується у наукових фахових виданнях.
 • З 2006 року є членом European Association for Endoscopic Surgery.

Наші пропозиції

Пройти повне обстеження при підозрі на грижу та отримати кваліфіковану допомогу ви можете у Центрі лікування гриж живота. Первинна консультація проводиться безкоштовно у зручний для вас час. Здати лабораторні аналізи та пройти інструментальне обстеження ви також можете у стінах клініки. Вже за їх результатами наші лікарі підберуть вам оптимальний спосіб лікування, а також проконтролюють ваш стан на етапі реабілітації.

Очная консультация с врачом бесплатная, любые вопросы и запись на прием при помощи данной формы - 24/7
ViberWhatsAppTelegramПозвонить
Запитання та відповіді

Що робити, якщо пахова грижа у жінки виникла при вагітності?

У випадку, якщо виникли симптоми грижі у жінки під час виношування дитини, тактика визначається виходячи з її стану та стану майбутньої матері. Незащемлена пахова грижа при вагітності не оперується, обирається вичікувальна тактика, а для виключення погіршення стану рекомендується носіння бандажного поясу. Якщо ж жінка надходить з ознаками защемлення, показано екстрену операцію, оскільки цей стан небезпечний для життя.

5/5 (2 Reviews)
0 0 голосів
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
×