Чи замислювалися ви, де знаходиться найслабше місце в животі? Якщо ви думаєте, що такого місця просто немає, ви глибоко помиляєтеся. Схильні до виникнення хвороби в цій ділянці всі без винятку, але особливо – жінки. «Про яку недугу йдеться?» – запитаєте ви, тоді читайте. Лікарями центру лікування гриж у Києві підготовлено статтю, в якій докладно викладено причини та лапароскопічні методи лікування пупкової грижі.
Зміст
- Причини виникнення.
- Класифікація.
- Симптоми пупкової грижі у жінок.
- Ускладнення.
- Які необхідно пройти обстеження, щоб підтвердити наявність пупкової грижі?
- Як відбувається підготовка до операції?
- Види операцій: плюси та мінуси.
Причини утворення
На передній черевній стінці є пупкове кільце, яке є найбільш вразливим місцем для формування грижі. Пов’язано це з тим, що черевна стінка в цьому місці покрита лише шкірою та парієтальним листком очеревини. Під дією провокуючих факторів пупкове кільце не може впоратися з підвищеним внутрішньочеревним тиском, і утворюється пупкова грижа.
Чому саме в цій ділянці черевна стінка має таку товщину? Відповідь полягає у тому, що через пупкове кільце у внутрішньоутробному періоді відбувається живлення плода. Після народження залишки перерізаної пуповини перетворюються на сполучну тканину, і пупкове кільце епітелізується.
Провокуючі фактори, які сприяють підвищенню рівня внутрішньочеревного тиску, що призводить до появи пупкової грижі:
- період вагітності, у якому відбувається розтягнення м’язів живота;
- функціональні стани, що порушують перистальтику кишечника, що призводить до виникнення закрепів;
- безперервний кашель;
- травми органів черевної порожнини та стінки живота;
- наслідки перенесеної операції, де одним із доступів була лапаротомія; надлишкова маса тіла; надмірна фізична напруга.
Пупкова грижа у жінок зустрічається найчастіше у віці після 40 років. І це невипадково. Адже в цей час кількість жіночих статевих гормонів зменшується. В результаті знижується процес утворення колагенових волокон та еластину, які є структурною одиницею сполучної тканини. Пупкове кільце стає слабким і не може впоратися з підвищеним рівнем внутрішньочеревного тиску.
Класифікація
Пупкова грижа – це патологічне випинання, яке розташовується безпосередньо в пупковій ділянці або до 3 см навколо пупка. При цьому захворюванні використовуються такі терміни:
грижові ворота – це місце, через яке відбувається вихід внутрішніх органів; грижовий мішок – це стінка, що складається з парієтального листка очеревини та шкірного покриву; вміст грижового мішка – внутрішні органи черевної порожнини, які переміщуються в грижовий мішок.
Пупкова грижа у жінок є набутою, але за характером перебігу клінічної картини вона буває:
- вправна;
- невправна;
- ускладнена.
Під терміном вправна пупкова грижа розуміють, що вміст грижового мішка самостійно може переміститися в черевну порожнину. Це відбувається при зміні положення тіла, зниженні внутрішньочеревного тиску або за допомогою зовнішнього впливу на грижовий мішок.
Невправна пупкова грижа – це стан, при якому вміст мішка не може переміщатися в черевну порожнину. Це обумовлено наявністю спайкового процесу усередині мішка. Наслідки для організму при такій пупковій грижі можуть бути плачевними: кишкова непрохідність, перитоніт. Така грижа має назву – ускладнена.
Симптоми пупкової грижі у жінок
Діагностувати наявність грижового випинання можна самостійно. Для цього необхідно знати деякі особливості пупкової грижі:
- грижа зникає в горизонтальному положенні тіла, але варто лише прийняти вертикальне положення, вона знову з’являється в навколопупковій ділянці;
- при короткочасному збільшенні внутрішньочеревного тиску (кашель, підняття тяжкості, закреп) відбувається збільшення випинання;
- у ділянці пупкового кільця можна відчувати перистальтику кишечника;
- прояв диспепсичних розладів (нудота, блювання), що притаманно спайковому процесу в грижовому мішку.
Дані симптоми характерні для вправної та неускладненої пупкової грижі. Цій формі хвороби не характерна наявність больового синдрому. Але якщо все-таки з’явилась болючість в області пупка, не варто зволікати, потрібно якомога раніше звернутися за медичною допомогою.
Ускладнення
Важливо пам’ятати, що найчастішим ускладненням пупкової грижі є защемлення. Це грізне ускладнення, яке потребує надання кваліфікованої хірургічної допомоги в умовах стаціонару. Зволікання небезпечне для життя хворого.
При защемленні органів, що знаходяться в грижовому мішку, може виникнути їхня загибель. І якщо своєчасно не виконати операцію, це призведе до сепсису та смерті. Тому якщо ви відчули болючість у навколопупковій ділянці, підвищення температури тіла, напруження м’язів живота, терміново звертайтеся за медичною допомогою.
Які необхідно пройти обстеження, щоб підтвердити наявність пупкової грижі?
Діагноз пупкової грижі повинен визначити та підтвердити інструментальними методами дослідження лише лікар. При опитуванні скарг хворого та об’єктивному огляді хірург легко зможе діагностувати захворювання. Для підтвердження діагнозу призначаються: ультразвукове дослідження, герніографія, іригографія.
Як відбувається підготовка до операції?
Для планової герніопластики (видалення грижі) пацієнту необхідно виконати стандартні лабораторно-інструментальні методи дослідження. Пройти обстеження можна амбулаторно, що зменшує тривалість перебування у стаціонарі.
Перед операцією виконується: загальний аналіз крові та сечі, біохімічне дослідження крові, кров на згортання, аналіз на наявність гепатиту В та С, електрокардіограма, флюорографія, група крові та резус-фактор.
Для ускладненої пупкової грижі обсяг обстеження визначається лікарем, залежно від стану хворого. Усі обстеження при цьому стані виконуються в стаціонарних умовах.
Види операцій: плюси та мінуси
Існує безліч видів операцій з усунення пупкової грижі. Але також існують рецидиви захворювання, і можливість виникнення грижі повторно все-таки є. Щоб вибрати правильний спосіб оперативного лікування, необхідно знати види герніопластики.
Традиційна (відкрита) герніопластика. Доступ до грижового мішка здійснюється через розріз на шкірі довжиною близько 7 см. Хірург виділяє грижу, вправляє вміст мішка та відновлює цілісність пупкового кільця місцевими тканинами шляхом натягу. Ризик можливого рецидиву захворювання високий та вимагає від хворого дотримання певних рекомендацій, що не дуже зручно для пацієнта.
Лапароскопічна герніопластика. Є найбільш затребуваним способом оперативного лікування пупкової грижі живота. При цьому хірург не робить ніяких розрізів, від яких залишається негарний рубець, а виконує всього три проколи довжиною не більше 0,5 см. Після чого з боку черевної порожнини встановлюється сітчастий імплантат. Метод дозволяє досягти якісного формування передньої черевної стінки, що унеможливлює випадки повторного утворення грижі.
У нашому центрі лікування гриж пропонується лапароскопічна герніопластика пупкової грижі з використанням сітчастого імплантату IPOM від американської компанії Bard. Запишіться на прийом до найкращих хірургів та отримайте безкоштовну консультацію.